вівторок, 11 жовтня 2022 р.

350 років з Дня народження Пилипа Орлика

     11 жовтня – 350 років з дня народження Пилипа Орлика.

«Єдиний з гетьманів малоросійських, хто науково, юридично та політично обґрунтував державницькі принципи існування України. Його Конституція - приклад грамотного та життєздатного на багато століть державостворюючого документу». 

                        Леонід Кравчук. 

              

● За походженням, Пилип Орлик був литвином (білорусом). Народився майбутній гетьман також на території сучасної Білорусі, у селі Косута.


● Батько Пилипа служив у війську короля Речі Посполитої, був католиком. Мати — православною, тому сина охрестили за східнохристиянським обрядом.


● Юний Пилип Орлик демонстрував неабиякі здібності до навчання. 


● Орлик був справжнім поліглотом: знав українську, церковнослов’янську, польську, італійську, болгарську мови. 


● Орлик — перший український політичний емігрант. Оскільки він підтримував політику Мазепи, після його поразки у війні на боці Швеції, Орлик та ще приблизно 50 соратників покинули Україну, перебравшись до міста Бендери (Молдова).


● Конституція, створена Пилипом Орликом, була своєрідною спробою вгамувати суперечки між козаками та гетьманом. 


● Орлик — перший гетьман України у вигнанні. Його обрали гетьманом козаки, які емігрували разом із ним після поразки в битві під Полтавою.


● Усе своє життя Пилип Орлик був справжнім борцем із корупцією — жорстко засуджував це явище та вважав його неприпустимим. 6 статей Конституції, написаної ним, присвячені саме боротьбі з корупцією.


● Пилип Орлик, один із небагатьох у той час, підтримував ідею незалежної України. 


● Поетичний доробок Орлика теж по-справжньому вражає. Діяч залишив по собі такі книжки: «Прогностик щасливий», «Алкід Руський», «Гіппомен Сарматський» та безліч листів.


● На відміну від багатьох політичних та громадських діячів тієї доби Пилип Орлик досить багато часу присвячував родині, щиро піклувався про дітей та дружину Ганну Герцик. Подружжя прожило в шлюбі до самої смерті Орлика, і виховало 8-х дітей. Дружина у всьому підтримувала свого чоловіка, розділяла його політичні ідеї та погляди на життя.


    За темпераментом  Орлик був справжнім дипломатом. Він умів вправно вести переговори та світські бесіди. Окрім того, сучасники згадували його як людину врівноважену, спокійну та цілеспрямовану.



Немає коментарів:

Дописати коментар